Obecnie często można spotkać się z wypowiedziami, jakoby gry komputerowe miały wyłącznie wady. W internecie można znaleźć wiele artykułów traktujących o tym, jak zły wpływ mają one na młode pokolenie. Jednak czy rzeczywiście gry mają same wady, czy może jednak da się wśród nich znaleźć takie, które pozytywnie wpływają na dzieci?
Najważniejszy jest odpowiedni wybór
Oczywiście nie można zaprzeczyć, że istnieje wiele gier, które nie wnoszą do życia dziecka nic poza bezmyślnym klikaniem w komputer. Ba, istnieją nawet takie, które potrafią negatywnie wpłynąć na młodych graczy. Mowa tutaj o grach epatujących przemocą, okraszonych scenami dla dorosłych oraz wieloma innymi rzeczami, których dziecko nie powinno widzieć. Co prawda twórcy gier oznaczają swoje produkcje odpowiednimi symbolami i zastrzegają minimalny wiek gracza, niestety zdaje się, że mało kto bierze sobie do serca te rady i stosuje się do zaleceń producenta.
Jednak dla odmiany, można znaleźć również gry, które pozytywnie oddziałują na młodych odbiorców. Mowa tutaj o grach, które uczą dzieci logicznego oraz strategicznego myślenia, czy też w inny sposób pełnią funkcję edukacyjną, chociażby przez umożliwienie dzieciom nauki o faktach dotyczących otaczającego je świata. Gry strategiczne, w których zarządza się osadą, królestwem, własnym zoo, pizzerią czy też firmą pomagają dzieciom nauczyć się planowania, zarządzania surowcami oraz stosowania strategicznych rozwiązań. Gry logiczne natomiast uczą młodych graczy jak znaleźć niestandardowe rozwiązanie oraz porzucić szablonowe myślenie, co bez wątpienia jest dużą zaletą.
Nie można z góry założyć, że wszystkie gry są złe. Jest to błędne twierdzenie, niemające potwierdzenia w rzeczywistości. Owszem wiele gier nie powinno nigdy znaleźć się w kolekcji młodego człowieka, ale jest też masa tytułów, w które dzieci wręcz powinny zagrać. Nie można bronić się przed technologią i uznawać jej za zło wcielone. Rozsądne korzystanie z dóbr, jakie daje nam postęp technologiczny, jest bardzo przydatną umiejętnością i tego warto się trzymać.