Ostatnie wydarzenia, a w szczególności pandemia sprawiły, że jesteśmy zmuszeni do spędzania z dziećmi większej ilości czasu w przestrzeni naszych mieszkań i domów. Nie oznacza to jednak, że dzieci powinny spędzać czas ze smartfonem w ręku lub tracić dzień przed monitorem telewizora lub komputera. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy z dziećmi, które z powodzeniem wykorzystacie jako aktywną formę spędzenia czasu w domu.
Aktywność twórcza
Zachęcanie dziecka do aktywności twórczej jest bardzo pożądane ze względu na wspomaganie rozwoju. W zależności od wieku dziecka, twórcze spędzanie czasu może mieć formę wycinanek, lepienia z ciastoliny i plasteliny, wyklejania czy nawet projektowania i szycia ubrań. W zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Warto uczestniczyć w tej sferze działalności dziecka i zachęcać je do niej, ponieważ wspólne tworzenie nie tylko wspomaga kreatywne myślenie, lecz także uczy zespołowego działania i umacnia więź z dzieckiem. Dodatkowo sprawia, że dzieci nie nudzą się w domu.
Zabawy ruchowe
Nawet niewielka przestrzeń może być doskonałym miejscem na aktywność fizyczną naszych pociech. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gier planszowych, które polegają na wykonaniu określonych zadań ruchowych. Przykładem jest chociażby gra Siódme poty, która wymaga od uczestników wykonania określonych czynności np. zrobienia przysiadu przy każdym rzucie kostką. Nieco trudniejsze zadania stoją natomiast przed uczestnikami gry Sportopoly, która dedykowana jest dla starszych (lub wysportowanych) dzieci i dorosłych. Wspólne zabawy ruchowe to doskonała okazja do rozciągania mięśni i stawów w warunkach domowych i dbania o tężyznę fizyczną, będącą jednym z elementów zdrowego stylu życia.
Bezpieczeństwo zabaw w domu
Organizując dziecku aktywność ruchową w domu nie wolno zapominać o względach bezpieczeństwa. Przede wszystkim zabawy powinny odbywać się w możliwie uporządkowanej przestrzeni, a najlepiej odgraniczonej od innych stref pokoju czy mieszkania. Dobrym wyznacznikiem takiego miejsca są bezpieczne dywany dla dzieci wytyczające niejako granicę pola zabawy. Pełnią one dodatkowo funkcję izolatora od chłodnego podłoża a także chronią dziecko w przypadku upadku. Większość dywanów dedykowanych do dziecięcego pokoju posiada również antypoślizgowy spód, który uniemożliwia niekontrolowane przesuwanie, a więc stabilizuje ruchy dziecka.
Pandemiczna kwarantanna i związane z pandemią zamykanie placówek oświatowych wymusza spędzanie czasu w domu. Warto pamiętać, że w tym czasie nie powinniśmy rezygnować z aktywności fizycznej. Rodzice, którym brakuje pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi mogą sięgnąć po gry planszowe łączące wysiłek fizyczny z rozrywką.